Projekty

Soutěž Společně otevíráme data ukázala užitečnost otevřených dat

26.1.2014 · Aktuální zprávy, Česko a Slovensko, Inspirace · Bez komentářů »

Dvacet pět aplikací usnadňujících orientaci například v evropských dotacích nebo obchodních vztazích českých firem, nabízejících praktické služby v oblasti zdravotnictví nebo hromadné dopravy či poskytujících lokalizovaná data o kvalitě ovzduší a kriminalitě. To je výsledek soutěže Společně otevíráme data, kterou uspořádal Fond Otakara Motejla ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK. Otevřená data znamenají zveřejňování informací ve strojově čitelném formátu pod licencí, která umožňuje jejich volné využití.

Celý článek

Jednej.cz – petiční nástroj pro aktivisty i demonstranty

30.10.2012 · Česko a Slovensko · Bez komentářů »

V předvolebním období se na českém internetu objevil designově a uživatelsky zajímavý petiční nástroj s názvem Jednej.cz. Ačkoli je mnohdy efektivita internetových petic sporná, autoři mají ambiciozní cíle. Jejich snahou je centralizovat online petice nejen k aktuálním politickým tématům, ale sjednotit na jedno místo i online petice k regionálním problémům. Následně lze pomocí projektu svolat protestní demonstraci a upozornit takto na svou kauzu. “Protože tou nejhorší lidskou vlastností je pasivita a lhostejnost k druhým. Naším cílem je takto propojit internet s realitou, pomoct lidem, aby jednali ve všech důležitých občanských a společenských záležitostech a to snadno a rychle,” říká jeden z tvůrců projektu Sergej Pavljuk.

Celý článek

Lepší místo.cz – Vlaštovka s podněty k nápravě okolí míří na české radnice

25.7.2012 · Aktuální zprávy, Česko a Slovensko · Počet komentářů: 2 »

 Lepší místo patří mezi jeden z nejambicióznějších projektů v České republice. Má za cíl upozorňovat na problémy v dané lokalitě a nahlásit je příslušným úřadům. Nápad vznikl v hlavě Jiřího Rozvařila, který původně projekt rozepsal ve své bakalářské práci, a loni jej zastřešil pod občanské sdružení. “Jednoduše chceme žít na lepším místě, aniž bychom se někam stěhovali,” říká v rozhovoru spoluautorka projektu Hana Kružíková. “Budeme velmi rádi, pokud Lepší místo začnou používat další úřady a organizace,” dodává.

Celý článek

Playlist Radiožurnálu nikde nenajdete. Ladislav Ševcůj jej skládá kousek po kousku na svém webu

19.3.2012 · Česko a Slovensko, Projekty · Počet komentářů: 1 »

Taky jste si někdy zanadávali na to, co že to Radiožurnál hraje za hudbu? Nebo vás naopak konkrétní skladba v playlistu příjemně překvapila? Webová stránka radiozurnal.3tecky.cz jde na hodnocení hudby na Radiožurnálu od lesa – snaží se nasbírat konkrétní data a dopátrat se složení playlistu této stanice. A věří, že se do této práce zapojíte i vy. Zkrátka: kde chybí otevřená data, musí pomoci crowdsourcing.

Celý článek

‘Open data startup’ VášMajetek.cz chce vydělat peníze nejen sobě, ale i státu

10.11.2011 · Česko a Slovensko · Počet komentářů: 2 »

Projekty postavené na otevřených datech nemusí být jen neziskovou a věčně prodělečnou snahou o lepší svět. Ano, většina z nich bude odkázána na milost grantů, osvícených sponzorů nebo dobrovolnou práci nadšenců, doktorandů a jiných nevolníků. Jak ale ukazuje nová služba VášMajetek.cz, která se snaží monitorovat všemožné rozprodeje státního majetku, na otevřených datech se zřejmě dá i vydělat. Máme před sebou první český open data startup?

Celý článek

Otevřená data pomáhají hlídat znečištěné ovzduší

7.11.2011 · Česko a Slovensko, Projekty · Bez komentářů »

Jak dokázat prospěšnost otevřených dat i těm, koho nezajímá transparentní správa, veřejné zakázky nebo komunální politické kauzy? Praktické využití otevřených dat pro zlepšení každodenního života je jednou z největších výzev dneška – a nová aplikace SmogAlarm se o její zdolání velmi nadějně pokouší. Dokáže totiž díky dostupným datům z měřících meteostanic podávat aktuální a důležité informace o stavu znečištění ovzduší právě v místě, kde se její uživatel nachází.

Celý článek

Mapy hazardu: jak pošťouchnout stomiliardovou lobby

1.7.2011 · Projekty · Bez komentářů »
Mapy hazardu

Lobby kolem výherních automatů, zastřešená samotným ministrem financí, vypadá neprůstřelně. Je jako hydra – když se po dlouhém boji podaří rozbít jeden prohazardní zákon, hned se objeví dva nové, ještě strašnější. Může s tím něco udělat crowdsourcovaná mapa?  

Celý článek

Databázová žurnalistika na VŠ? Možná. Někdy

23.6.2011 · Projekty · Počet komentářů: 1 »
Databázová žurnalistika na VŠ? Možná. Někdy.

Jak vypadá současná podoba výuky žurnalistiky na českých vysokých školách? Jakou pozici v ní zaujímají digitální média a práce s databázemi? V následujícím článku jsem se pokusil zformulovat hlavní  pozitiva a negativa tohoto studijního oboru. Vycházel jsem ze svých pětiletých zkušeností  na brněnské Masarykově univerzitě a v doprovodné anketě zároveň zjišťoval, jak vypadá situace na dalších tradičních žurnalistikách v zemi. Kromě Brna se tak na skok podíváme do Prahy na Karlovu univerzitu a do Olomouce na Univerzitu Palackého.

Celý článek