Deset novinek: Inovativní internetové projekty a otevřená data

10.2.2012 · Aktuální zprávy · Počet komentářů: 2 »

Po martýriu s aktivitou Open Government partnership, které (snad) dopadne dobře a otevřená data se dostanou mezi české priority v rámci této inciativy, se začínají objevovat i další a další aktivity, které si kladou za cíl propagovat důležitost otevřených dat a zapojování online nástrojů do společensky prospěšných projektů jak vůči politikům a úředníkům, tak vůči širší veřejnosti. Podívejte se na jejich přehled a zapojte se!


Nejdůležitějším informačním kanálem se vedle twitter účtu Nadace OSF (twitter.com/nadaceosf) profiluje mailing list Open knowledge v Česku. Na něm jste se mohli dočíst mimo jiné o následujících aktivitách:

Fond Otakara Motejla
Nadace OSF založila Fond Otakara Motejla pro podporu watchdogových organizací a inicitativ. Přispívat bude na protikorupční opatření, větší přístup občanů k informacím a rozvoj transparentní veřejné správy.
Více: http://www.motejl.cz

Novelizace zákona o veřejných zakázkách
V rámci novelizace zákona o veřejných zakázkách se Oldřich Kužílek a Otevřete o.s. snaží prosadit i to, aby informace o veřejných zakázkách byly zveřejňovány ve strojově čitelném formátu.
Více: archiv mailing listu

Open data na pražském magistrátu
Pražská radní pro IT Eva Vorlíčková vyzvala prostřednictvím opendata.cz odbornou veřejnost, aby navrhla zveřejnění několika datasetů, které by mohla Praha uvolnit a na nichž bylo možné realizovat vzorové aplikace.
Více: archiv mailing listu

Seminář ve sněmovně a zkušenosti s otevřenými daty z Rakouska
Opendata.cz a Nadace OSF pořádají 28. února ve sněmovně seminář Otevřená data a veřejná správa – rakouské zkušenosti a jejich využití v ČR
Více: Pozvánka česky (PDF), anglicky.

Spuštění portálu NášStát.cz
Ve čtvrtek 18. února se bude spouštět portál NášStát.cz, který bude sloužit jako rozcestník všech iniciativ v oboru. Od 13 hodin je naplánovaná tisková konference (společně s projekty BudováníStátu.cz a RozpočetObce.cz) v Americkém centru (Tržiště 13, Praha 1).

Lined data tutoriál
Ve stejný den od 15 hodin pak na nedalaké MFF UK bude probíhat linked data tutorial (pozvánka v PDF), kde vás odborníci z OpenData.cz zasvětí do problematiky linked data a naučí vás, jak vám tyto technologie mohou pomoci kombinovat různorodá data na webu. Akce bude pojata jako praktický workshop a je určena zájemcům se základními znalostmi webového programování. Následovat bude neformální druhé pražské open data setkání v hospodě U Hrocha (Thunovská 178/10, Praha 1)
Více na meetup.com

Finále One World Social Innovation
V úterý 12. března 2012 vyvrcholí soutěž One World Social Innovation (přehled 22 projektů z celého světa které soutěží ve finále) v podobě večera TechShare 2012 (kinosál Francouzského institutu). Proběhne vyhlášení výsledků soutěže a organizátoři z Člověka v tísni ctějí dát také prostor pro prezentaci zajímavých českých iniciativ, které využívají moderní komunikační technologie pro dosažení pozitivních společenských změn. Více na http://jedensvet.cz/newmedia/techshare/

Social Innovation Camp Brno
V sobotu 16. a neděli 17. března proběhne v Brně Social Innovation Camp. Účastníci budou pracovat na šesti vybraných internetových projektech s pozitivním dopadem na veřejnost. Přihlásti můžete bu’d svůj nápad na projekt, nebo sebe jako účastníka campu, do 22. února.
Více na http://www.inovaceprospolecnost.cz/social-innovation-camp/current

Mezinárodní School of data journalism v italské Perugii
Na konci dubna (25 – 29.4.) proběhne v italské Perugii v rámci International Journalism Festivalu mezinárodní School of Data Journalism. Přednášky, panely a workshopy přinesou to nejnovější z aktuální datové žurnalistiky.
Více na: datadrivenjournalism.net

Spouští se nové projekty
Bleskově ještě o nových projektech: BudovaniStatu.cz už je na světě a představuje vizualizace státního rozpočtu (podrobně jej na Datablogu představíme), o spouštění centrálního portálu NášStát.cz už řeč byla. Spolu s ním se představí také RozpočetObce.cz, zaměřený na rozpočty obcí. V těchto dnech spustily Pražské matky a Oživení komuitní webu ChodciSobe.cz, který má upozorňovat na problémy v pražských ulicích, a konečně na jaro se chystá česká verze populárního slovenského fact-checking portálu Demagog.sk. (Dřívější rozhovor o Demagogu s Ondrejem Lunterem zde na Datablogu.

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: , , , ,

Komentáře

  1. Není chyba u akce Linked Data Tutorial? V odkazovaném PDF vidím termín 16. 2. 2011. Jestli se nepletu, je rok 2012.

    Problém bude v tom, že uvedených deset novinek není aktuálních, ale je pouze extraktem z mailing listu. Nedávalo by smysl spíše popsat, jak se daná akce povedla, či jak se určitý projekt v průběhu roku vyvíjel?

    pavel jašek ·
  2. Ano, to bude zřejmě překlep v té PDF pozvánce, akce je 16.2.2012.

    V tuhle chvíli je těžké hodnotit, jak se povedla akce, která se ještě nekonala, stejně tak těžko hodnotit vývoj projektů, které se právě spouští. To, že je zde převážně souhrn pozvánek na akce, které se teprve budou konat, není aktuální informace?

    — Michal Berg ·

Přidejte komentář