Otevřená data pro chytřejší města

9.6.2012 · Aktuální zprávy · Bez komentářů »

Malé okresní město i velká metropole dneška produkuje během svého fungování neuveřitelné množství dat. Ať už se jedná o součást oficiálních dokumentů úřadů v podobě rozpočtů, hlasování zastupitelstva nebo informací o veřejných zakázkách, tak o data, která města produkují jaksi bokem – jako nezamýšlený produkt své vlastní činnosti. Platí totiž pravidlo, že za každým formulářem existuje v konečném důsledku nějaká databáze. A je velkou výzvou současnosti tato data otevřít a umožnit jejich využití pro zkvalitnění života.

Zatímco dnes je jakékoli informace z městských úřadů nutné složitě tahat a o možnosti, že by se s těmito informacemi dalo následně jednoduše pracovat a například je nechat zpracovávat automatickými programy, si zatím můžeme nechat jen zdát. Přitom často stačí málo a ti, kteří data a informace produkují a shromažďují, je mohou jednoduše zpřístupnit všem zájemcům k dalšímu využití. Říká se tomu otevřená data a je to nejsilnější trend, který veřejná správa v poslední době zažívá.

Data jsou otevřená tehdy, pokud je město (nebo jakákoli veřejná instituce) nabídne dostupné bez právních omezení, obvykle zdarma a hlavně v tzv. strojově zpracovatelném formátu. Což znamená, že se tato data sice pro člověka budou jevit jen jako nesrozumitelné tabulky čísel či textů, ale díky jejich přesně definované struktuře si na nich doslova smlsnou nejrůznější programy či webové aplikace.

A co tyto aplikace mohou dokázat? Jejich přínos je hned trojí. Jednak dokáží zjišťovat mnohdy skryté nepravosti a odhalovat korupční jednání. Podívejte se například na http://www.rozpocetobce.cz a uvidíte, jak je díky přehledným vizualizacím porovnávat rozpočty českých měst a obcí. Dozvíte se, kolik dávají jednotlivá města na investice, provoz veřejného osvětlení či vybírají na daních a poplatcích. Novináři nebo aktivní občané pak mají možnost pátrat, zjišťovat a ptát se, proč bylo financováno to či ono a jak byly veřejné peníze použity. Což by v situaci, kdy by tyto informace byly dostupné jen v mnohastránkových papírových dokumentech, bylo jen velmi složité.

Druhý přínos spočívá ve zkvalitňování veřejných služeb. Ve Velké Británii začali zveřejňovat anonymizovaná, ale jinak velmi podrobná data o výsledcích operací srdce v jednotlivých nemocnicích. Z nich se zjistilo, že se míra úmrtnosti pri podobných operacích v různých nemocnicích velmi liší. Odpovědné orgány pak začaly situaci řešit, snahu zlepšovat svou práci měli i sami lékaři a během pěti let klesla úmrtnost při srdečních operacích o 21%! To jsou stovky zachráněných životů jen díky otevřeným datům.

Stejně zkvalitňovat život dokáží i další data: hodnocení škol nebo kulturních zařízení, veřejně dostupná data o městské dopravě nebo třeba prosté informace o tom, kdy bude ve vaší ulici prováděn svoz odpadu. Pokud by se tato data neschovávala na vývěsních deskách úřadů či rovnou hluboko v archivech, mohly by místní noviny, aktivní občané nebo třeba firmy vytvořit aplikace, které by umožnili občanům využívat služby měst s takovou lehkostí a samozřejmostí, jako na lidé internetu spravují svůj účet v bance nebo kupují letenky.

Například v kanadském Vancouveru je možné na městském webu zjistit datum a čas svozu odpadů z jednotlivých čtvrtí a ulic. To je fajn, ale ještě lepší je aplikace, kterou nad těmito otevřenými daty naprogramovalo několik nadšenců. Ta vám umožňuje nastavit si upozornění přímo pro vaši konkrétní ulici. Ve zvoleném předstihu pak systém odešle SMSku či email s upozorněním, abyste nezapomněli vynést pytle s odpadem na ulici. Čisté, jasné a srozumitelné – a bez otevřených dat nemožné.

V neposlední řadě je pak možné na otevřených datech stavět nové komerční služby, které přináší nová pracovní místa. Americké pojišťovny již několik let využvají služeb nejrůznějších analytických firem, které zpracovávají volně dostupná data o počasí, které veřejný meteorologický ústav poskytuje. Tato data umožní stanovit riziko záplav, zemětřesení nebo velkého sucha pro konkrétní jednotlivé farmáře. Pojišťovny jim pak nabízejí produkty přímo na míru jejich lokalitě. Vydělají na tom všichni: farmář má levnější pojištění, pojišťovna lépe odhadne riziko, datový analytik má odbornou práci a všichni jmenovaní platí daně, ze kterých stát může financovat meteorologický ústav.

Ve všech oblastech využití otevřených dat jsme zatím jen na začátku, ale jak je vidět z předchozích příkladů, první výsledky již existují a prokazují užitečnost celého konceptu. Ukazuje se, že jsou to právě města, ve kterých bude probíhat další kolo datové revoluce. Data jsou ropou dneška – a města, stejně jako další veřejné instituce financované z našich daní, nebudou mít jinou možnost, než tato tato data uvolňovat v otevřené podobě.

Pokud vás téma otevřených dat zaujala, určitě nevynechejte přehlednou publikaci “Otevřená data ve státní správě: Nová éra rozhodování”, kterou letos vydala nadace Open society fund a ve které najdete kromě podrobnějšího popisu problematiky také odkazy na mnoho dalších zdrojů. Publikace je zdarma ke stažení na webu OSF.

Příklady využití otevřených dat ve městech

Pomoc starostům i úředníkům při správě města

Otevřená data úředníci a lidé ve vedení měst vnímají s nedůvěrou – ostatně jako vždycky, když jim chce někdo více koukat pod prsty. Otevřená data ale nejsou jen nástrojem lepší kontroly, mohou také starostům velmi pomoci. Díky projektu http://otvorenezmluvy.sk si na Slovensku mohou starostové například porovnat, za kolik nakupují služby nebo zboží v dalších městech. Lepší informovanost jim umožní výhodnější vyjednávací pozici při nákupech u dodavatelů, což není v době klesajících příjmů měst k zahození. Stejně podobě si mohou starostové v Česku díky projektu http://www.rozpocetobce.cz porovnat finanční ukazatele u jim podobných měst a hledat nejrůznější rezervy či nové zdroje peněz. Otevřená data tak dělají správu chytřejších měst efektivnější.

Plánování a aktuální informace z dopravy

Otevřená data o jízdních řádech, volných parkovacích místech nebo překážkách v dopravě mohou vést ke vzniku nových webových i moblních aplikací, které lidem usnadňují cestování. Dostupnost dat o tom, ve kterých ulicích se bude provádět blokové čištění nebo oprava chodníků, umožní naprogramovat jednoduchou aplikaci, která mi zašle SMS či email pokaždé, když bude třeba přeparkovat auto v ulici, ve které bydlím či změnit trasu do práce. Přesně jako to umí britská aplikace http://roadworks.org – kromě mapy dopravních omezení umožňuje právě nastavení nejrůznějších upozornění na dopravní komplikace ve vašem okolí. Vše je možné díky tomu, že úřady publikují data o těchto překážkách ve volně dostupném a strojově čitelném formátu.

Otevřená data a každodenní starosti

Zaběhl se vám někdy pes? Nepříjemná situace, ale i v těchto malých rodinných tragédiích mohou otevřená data pomoci. Mezi stovkami datových sad, které svým občanům nabízí město Vancouver na  http://data.vancouver.ca/ je třeba i datový soubor s denně aktualizovaným soupisem nalezených zvířat v městských útulcích! A stejně tak mohou lidé přes web města zadat svoji informaci, že se jim ztratil pes, a ta se dostane zase do otevřené databáze pohřešovaných zvířat. Vylepování letáků po okolí tak již není jediným způsobem, jak svého mazlíčka najít.

Spolupráce měst a aktivních programátorů

Jak motivovat programátory a tvůrce webů k tomu, aby na základě dostupných otevřených dat vytvořili služby, které vylepšují život ve městech? Mnohé radnice pořádají soutěže, jejímž cílem je oceňovat nejlepší aplikace, zaměřené na občany měst. New York, Washington nebo Ottawa, ale také holandské Enschede nebo rakouský Linec pořádají soutěže, hackathony či jiné akce, z jejichž výsledků pak profituje široká veřejnost. Podívejte se, jak na to.

A jak je to u nás?

Jak se to má s otevřenými daty v českých městech? Zatím téměř nijak, ale třeba se to brzy změní. Nadace Open Society Fund vydala letos publikaci “Otevřená data ve státní správě – nová éra rozhodování”, která přibližuje politikům a úředníkům úplné základy otevřených dat. Mezi dalšími plány je pak ve spolupráci s několika “osvícenými” městy vypracovat pilotní projekty pro města různých typů a velikostí a  následně je nabízet dalším městům a obcím včetně potřebných zkušenosti a know-how. Máte u vás na radnici takto osvíceného starostu či úředníky? Pošlete mu odkaz na tuto brožuru a třeba se data vašeho města také otevřou. 

(Psáno pro Chytřejší města)

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: , ,

Přidejte komentář