Fórum pro otevřená data vydalo příručku pro města a obce “Jak otevírat data”

1.9.2014 · Aktuální zprávy · Bez komentářů »

Fórum pro otevřená data při Fondu Otakara Motejla vydalo příručku “Jak otevírat data”. Ta je určena zejména starostům, úředníkům, programátorům, laikům a všem, kteří chtějí ve svém úřadě, instituci či obci otevírat data. Je rádcem pro začátečníka, ale současně dovede navést k cíli a inspirovat i odborníka na otevřená data. Autorem příručky je přední český expert na otevřená data Jakub Mráček a kolektiv spolupracovníků.

Díky Fondu se pojem „otevřená data“ dostal do vládních dokumentů a postupně začaly data uvolňovat první instituce (Český statistický úřad nebo Česká obchodní inspekce) i města (například Děčín). Loni FOM vytvořil prostor pro konzultace: ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy vzniklo Fórum pro otevřená data. “Na konci roku už ale byla poptávka tak vysoká, že nebylo v našich kapacitách ji uspokojit. Vydali jsme proto tuto příručku,” píše Jakub Mráček v předmluvě této publikace. “Věříme, že s naší příručkou bude zavádění otevřených dat zhruba stejnou výzvou jako smontování skříňky z IKEA: jednotlivé díly jsou k dispozici v podobě dostupných standardů; každá kapitola představuje jedno okénko návodu k montáži; a jak má skříňka vypadat, vám ukážeme pomocí úspěšných příkladů z tuzemských i zahraničních institucí, které už otevřená data zavedly,” dodává.

Elektronická publikace v deseti kapitolách představuje celkovou problematiku otevírání dat. První kapitoly vysvětlují pojem otevřená data a na příkladech ukazují, proč je důležité informace zveřejňovat. Dozvíte se také, co promyslet, než se do otevírání dat pustíte. Následně příručka uvádí všechny možnosti publikace dat, jejich výhody a úskalí, a zabývá se i údržbou a evaluací dat, které by měly být nedílnou součástí procesu. V poslední části autor odhaluje možnosti tzv. propojených dat. Kniha obsahuje i bohatý seznam dalších zdrojů informací, přehled autorit, které se otevřenými daty zabývají v Česku i zahraničí, výkladový slovník a glosář.

Příručka je ke stažení zde

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Přidejte komentář