Evropská unie udělala další krok k otevřeným datům

10.4.2013 · Aktuální zprávy · Bez komentářů »

Zástupci členských zemí v Evropské radě dnes schválili aktualizaci směrnice o znovuvyužití informací veřejného sektoru. Což v překladu do lidského jazyka znamená, že zpřístupnění otevřených dat už nebude pouze na libovůli jednotlivých vlád a úřadů, ale že budou muset tyto principy povinně zavést do své legislativy, to vše v průběhu příštích 18 měsíců. Rozhodnutí ještě musí potvrdit Evropský parlament, kde se ale problémy nečekají.

Směrnice o informacích veřejného sektoru (Public Sector Information Directive) vznikla v roce 2003 a nyní se dočkala své aktualizace, která lépe reflektuje technologický i společenský vývoj v současnosti. Nejvýznamnější přínosy revize původní směrnice jsou v tomto:

  • výslovně se zavádí obecné pravidlo, že všechny dokumenty zpřístupněné orgány veřejného sektoru lze opětovně použít k jakémukoli účelu, komerčnímu či nekomerčnímu, ledaže jsou chráněny autorským právem třetí strany;
  • rozšiřuje se okruh institucí, na které se bude povinnost vztahovat (například o muzea nebo univerzitní knihovny)
  • stanovuje pravidla pro určování poplatků za využití dat, přičemž vládní data by měla být k dispozici zdarma nebo za minimální cenu
  • nastavuje stojově čitelné formáty pro poskytování informací jako výchozí stav

Přijetí principů této direktivy do legislativy jednotlivých členských zemí umožní využívat výhody otevřených dat pro byznys, neziskovou sféru i akademický výzkum i tam, kde se tomu zatím jednotlivá ministerstva či další úřady brání, přestože se k tomu dobrovolně zavázaly například v rámci iniciativy Open Government Partnership.

Související odkazy:

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: , ,

Přidejte komentář