Jak na transparentní vládu? Zeptejte se v Keni

3.8.2011 · Inspirace · Bez komentářů »

Před měsícem se Keňa s velkou slávou připojila ke dvacítce zemí, které na vládním webu odhalují strukturovaná data jednotlivých ministerstev a úřadů. Hned po spuštění se kolem místního open data webu vytvořila komunita vývojářů mobilních aplikací, podporovaná administrativou. Máme se od Keni co učit.

Web Open Kenya uvedl prezident Kibaki na slavnostní ceremonii začátkem letošního července. Nejde o akci ke zviditelnění pár politiků; projekt zpunktovala široká koalice státního, nadnárodního, soukromého i neziskového sektoru. Konkrétně státní Rada pro informační a komunikační technologie dohromady s Googlem, Světovou bankou, Kenya Open Data Initiativemezinárodní vývojářskou neziskovkou se sídlem v Keni Ushahidi, technologickým iHubem v Nairobi – keňském hlavním městě – a americkou firmou Socrata, specializovanou na vládní open data.

Nejdřív se do webu zamilovala média. Na první pohled totiž vypadá tahle zpráva dost bizarně: někde v Subsaharské Africe, v extrémně chudé zemi, kterou trápí AIDS, hladomory a zoufalý nedostatek vody, vznikne něco tak supermoderního jako vládní open data web. Na první pohled. Pak se ale člověk prohrabe k chytřejším článkům, jako je třeba ten na O’Reilly radar, a najde dokonale promazanou logiku:

„Díky open data může sektor informačních a komunikačních technologií zvýšit svůj podíl na HDP na 15 procent.“ – Bitange Ndemo, sekretář Ministerstva informací a komunikace

„Vůbec poprvé si naši občané budou moci vybrat nejlepší školu pro svoje děti, vyhledat nejbližší zdravotnické zařízení, které vyhovuje jejich potřebám, a z regionálních statistik čerpat argumenty k lobování za lepší infrastrukturu nebo služby u svého zastupitele.“ – Paul Kukubo, CEO Rady pro ICT

Jejich představy zní trochu příliš idealisticky, mají ale stabilní základy. Trojice, která bude rozhodovat o úspěchu webu – úředníci, vývojáři a uživatelé – se totiž do projektu zapojuje hned od začátku:

  • Úředníci bourají všechny normy: při spuštění měl web 168 databází, o necelý měsíc později jich je 411.
  • Spoluautorem projektu je technologický iHub, který sdružuje přes čtyři tisíce místních vývojářů. Z toho asi dvě stovky mají hned teď reálný zájem o open data (tvrdí evangelistka hubu Jessica Colaço). Několik aplikací už stačilo vyrůst; třeba Huduma, interaktivní mapa, do které z jedné strany veřejnost nalívá lokalizované informace, co je kde špatně, z druhé pak vytékají na zodpovědné politiky. Kompletní seznam aplikací najdete přímo na webu Open Kenya.
  • V Keni žije 41 milionů lidi, k internetu má přístup 25,9 % Keňanů, mobil používá 63,2 % obyvatel země. Podle Colaço to znamená víc než 20 milionů potenciálních uživatelů. Část aplikací navíc bude komunikovat přes SMSky, takže internetové připojení není nezbytně nutné (právě na SMSkové aplikace navíc vláda poskytuje granty).
Aplikace Huduma, postavená na vládních open data, a působivá heatmap zdravotnických zařízení

Aplikace Huduma, postavená na vládních open data, a pěkná heatmap zdravotnických zařízení

V Subsaharské Africe (a Třetím světě obecně) mají open data trochu jiný zvuk, než u nás. Zatímco ve Spojených státech a Evropě jde hlavně o zvýšení transparentnosti vládnutí, pro chudé země představuje zvýšení kvality života. Co je pro obyvatele keňského venkova cennější než aktuální informace, kde je k dispozici pitná voda (tím spíš, když mu přistane přímo na displeji mobilu)? A co je pro keňského vědce nebo politika cennější, než skutečná data o přístupu k vodě, případně korelace mezi přístupem k vodě a školní docházkou? Díky interaktivním aplikacím navíc existuje zpětná vazba: pokud někde měla být cisterna s vodou a není tam nic, je teď snazší se ozvat a zvýšit šanci, že příště už bude stát na svém místě.

Je ještě jeden důvod, proč jsou open data pro Třetí svět tak zásadní. Ten teď totiž díky mobilní technologii začíná masově objevovat vymoženosti internetu. „Lidi jsou šílení po aplikacích pro Android,“ cituje O’Reilly radar evangelistku Jessicu Colaço. Keňský blogger Robert Alai zase odkazuje na studii vládní agentury, podle které bude mít do konce roku 2012 smartphone téměř každá keňská domácnost. Nejen Keňa tak cítí svou šanci v tom, že přeskočí internetová devadesátá léta, vysměje se všemu centralizovanému, statickému a uzavřenému, a skočí rovnýma nohama do moderního internetu: sociálního a mobilního. Podobně jako v jiných zemích Třetího světa, i tady vzniká uživatelsky příjemné zákoutí internetu, nezatížené minulostí. (Navíc ještě strojově čitelné, doufá O’Reilly.)

Největší díru má tenhle plán v nedostatku dat, se kterými můžou vývojáři pracovat. Open data, tím spíš data z vládních agentur, ji mají možnost dokonale zaplnit. Pokud se všechno bude dařit tak jako dosud, bude mít Keňa nesmírně cenný úspěch, přenosný do dalších zemí Třetího světa – prakticky z ničeho vytvoří mladé a nadějné hospodářské odvětví – vývoj mobilních aplikací. Zároveň se zvedne i životní úroveň, hlavně na zanedbaném keňském venkově.

Budoucí vývojáři mobilních aplikací

Budoucí vývojáři mobilních aplikací

Z pohádky do pohádky

Co má keňský venkov společného s českou realitou?

Keňa trpí na nedostatek pitné vody, Česko na korupci. Obojí způsobuje obrovské ekonomické i duševní ztráty, a obojí lze řešit pomocí open data. Podle Indexu vnímání korupce Transparency International patříme někam na Blízký východ (a od Evropy se vytrvale vzdalujeme). Korupční ztráty české ekonomiky se u různě kvalifikovaných odhadů pohybují mezi 40 a 100 miliardami korun ročně.

Index vnímání korupce Transparency international. Za poslední dva roky Česko kleslo z mizerných 5,2 na zoufalých 4,6.

Index vnímání korupce Transparency international. Za poslední dva roky Česko kleslo z mizerných 5,2 na zoufalých 4,6.

 

Existuje ale několik ostrůvků open data, které naznačují, kudy asi vede cesta. Třeba obchodní rejstřík – ARES pod Ministerstvem financí, na kterém stojí česko-slovenská aplikace Vizuálny obchodný register slovenské iniciativy Fair play. Pokud podnikáte, užijete si s ní spoustu legrace. Pro novináře (kromě sporťáků) by mělo jít o povinný nástroj.

Spousta pěkných aplikací stojí na datech kolem voleb a každodenního života politiků. KohoVolit získává data o volbách od Českého statistického úřadu (Volby.cz), JakHlasovali.cz z parlamentního webu (PS PČR).

Co naopak naprosto chybí, jsou data o veřejných rozpočtech: ideálně přehledná, strojově čitelná a na všech úrovních státní správy a samosprávy. Něco, co by nakrmilo hladové Rozpočet veřejně a Rozklikávací rozpočet. Jaké čáry se s daty o veřejném rozpočtu dají provádět, ukazují třeba britské Where does my money go?. Svůj rozpočet ale vystavují na webu i Poláci, web Otwarty budzet má na svědomí Centrum cyfrowe (asi statistický úřad). Pokud se jakákoliv, současná či budoucí, česká vláda chce pustit do boje s korupcí, ať začne tady. Pokračovat může třeba českou verzí aplikace Bribespot, která umožňuje nahlásit korupci na pár kliknutí. Každý, kdo se bude ucházet o veřejné zakázky, si ji jistě rád stáhne do mobilu. Stejně jako keňští domorodci, kterým sebrali jejich cisternu s vodou.

Open data, varianta Brno-střed

Open data, model Brno-střed

Nedá se říct, že bychom se v Česku taky nesnažili. Výsledek ale není vždycky stoprocentní. Na špatně schované nástěnce Brna-střed visí třeba tenhle půvabný dokument: shrnutí rozpočtu městské části v nečitelně naskenovaném PDFku. Naštěstí jsou i pozitivní příklady, v Litomyšli to vymysleli líp a pustili se do transparentního webu s veřejnými zakázkami sami.

Na open data webu Spojených států je k dispozici mapa zemí, které podobný web samy vytvořily. Je mezi nimi třeba Moldávie nebo ostrov Východní Timor. Teď přibyla Keňa.

Kdy se posuneme od stavění dálnic k budování datové infrastuktury my?

 

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: , , , , , , ,

Přidejte komentář