Pozvánka na Open Government Data Camp 2011 ve Varšavě

4.10.2011 · Inspirace · Počet komentářů: 2 »

Ve dnech 20. a 21. října 2011 se ve Varšavě uskuteční setkání Open Government Data Camp, vůbec největší událost věnovaná otevírání dat státní správy pro veřejnost. Loňský ročník Open Government Data Campu v Londýně přilákal více než 300 účastníků a také letos vše nasvědčuje tomu, že ve Varšavě budou kempovat takřka všichni příznivci otevřeného přístupu k datům vytvářeným vládami a zástupci veřejného sektoru.

Open Government Data Camp 2011 pořádá Open Knowledge Foundation, nezisková organizace prosazující otevřený přístup k datům a znalostem v jakékoli podobě, ve spolupráci s polským Centrum Cyfrowe zasvěceným sdružování odborníků na všechny aspekty nastupující digitální společnosti.

Cílem tohoto setkání je vyměnit si zkušenosti s praktickým prosazováním otevřeného přístupu k datům ve veřejné sféře, dosáhnout předběžné shody nad klíčovými tématy, posílit komunitu navázáním nových spoluprácí, sdílet nápady nebo naplánovat a začít nové projekty. Open Government Data Camp je jedinečný v tom, že nedodržuje zavedený formát konference. Namísto obvyklých přednášek se tak spíše dočkáte workshopů, skupinových diskusí, bleskových představení projektů z praxe nebo spontánní spolupráce a hackování, které Open Government Data Campu dodávají život a účastníkům pocit, nejenom že se na události sami podílejí, ale také, že jsou členy celosvětové komunity.

Podle dosavadních údajů o přihlášených to vypadá, že půjde opět o setkání napříč rozmanitými skupinami, od úředníků a politiků, přes novináře a právníky, k vývojářům a aktivistům svobodného přístupu k informacím, se zástupci pocházejícími z desítek zemí. Podobně jako na loňském Open Government Data Campu v Londýně se mají tak šanci setkat zástupci skupin, které se běžně nepotkávají, a dát tak vzniknout nové spolupráci nebo se vzájemně obohatit rozdílnými pohledy probírané otázky.

Na programu je široká paleta témat okolo otevřeného přístupu k datům vytvářených vládami a organizacemi veřejného sektoru. Mezi otázkami pro Open Government Data Camp tak například bude:

 • Jak realizovat právo svobodného přístupu k informacím?
 • Jak dosáhnout právní otevřenosti dat?
 • Jak zajistit řízení kvality otevřených dat?
 • Jak pomoci otevřená data používat všem, a ne jenom technicky
  zdatným vývojářům?
 • Jak mohou katalogy dat usnadnit jejich dohledatelnost?
 • Jaké účinky má publikování dat na transparentnost veřejné správy?

 

Náznaky odpovědí a bližší vysvětlení principů otevřených dat můžete získat například z filmu #opendata.

Open Government Data Camp se nebude konat jenom ve Varšavě. Zároveň se budou po celý týden 17. – 23. října a v různých místech světa odehrávat doprovodné události jako jsou workshopy nebo hackathony. Souběžně bude Open Government Data Camp probíhat také na webu. Zatím se můžete zapsat na událost na Facebooku, na konferenčním adresáři Lanyrd nebo sledovat rozjezd konverzace na Twitteru pod hash-tagem #ogdcamp. Na Facebooku můžete na Open Government Data Camp pozvat své známé a kolegy, ale také třeba své politiky.

Více informací o události naleznete na jejím webu ogdcamp.org. Lístky lze zakoupit zde. Potkáme se?

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: ,

Komentáře

 1. Fakt mě mrzí, že jsem to nevěděl dřív, jel bych. Nenapsal byste pro LinuxEXPRES reportáž?

  Vlastimil Ott ·
 2. Michaela Rybičková z Open Society Fund Praha reportáž napsala: http://www.osf.cz/novinky/jak-muze-otevreni-dat-verejne-spravy-zlepsit-vas-zivot

  Jindřich Mynarz ·

Přidejte komentář