Receptář vizualizací: díl druhý, grafy

22.9.2011 · Návody · Bez komentářů »

Dnešní sbírka online nástrojů slouží k tvorbě grafů. Čárových, koláčových, sloupcových, bublinových a tuny dalších. Nevypadnou z nich žádné excelovské hrůzy, ale profesionální kousky infografiky, včetně flashových a javascriptových lahůdek.

 

Na úvod jenom tolik: vybrali jsme služby, které zvládne v podstatě kdokoliv, bez programátorských nebo statistických znalostí a zkušeností. Nebojte se toho, najděte si nějaká pěkná, čistá a úplná data (třeba ze zdrojů na našem Delicious, česko-slovenských a mezinárodních) a zkuste, co se stane.

Many Eyes

Z experimentu firmy IBM se vyklubal univerzální vizualizační nástroj. Je fantastický hlavně širokým spektrem grafů, které dovede nakreslit: několik typů grafů vzniklých analýzou textu, vizualizace sítí, koláčové grafy, časové osy, mapy… Hodí se navíc i pro datově nezkušené uživatele, je tak jednoduchý, jak jen to jde. Vlastní data prostě zkopírujete jako obyčejný text do zdrojového okna, vyberete typ grafu, služba data chvíli chroustá a rovnou vyplivne výsledek. Pokud navíc vlastní data nemáte, spoustu zajímavých tabulek najdete přímo v databázi Many Eyes – všechna data, která někdo do služby nasype, jsou totiž povinně veřejná.

amCharts

Služba amCharts je v první řadě profi. Využívá Flash a JavaScript dohromady s HTML5, takže vizualizace vypadají moc pěkně a hýbou se. Naprosto bez chyby je editor grafů. I když o sobě říká, že je „early beta“, chová se naprosto korektně a umožňuje změnit ten nejposlednější detail. Typů grafů je taky spousta (sloupcový, čárový, koláčový, bublinový, radarový a burzovní) a všechno je online, zadarmo a relativně jednoduché. Takže pokud chcete, aby vaše vizualizace trochu vypadala, rozhodně doporučujeme editor amCharts.

Google Docs

Google Docs umí všechno, takže i pěkné grafy. Z menu tabulky spusťte Vložit|Graf a naklikejte si jeho vlastnosti. Kromě klasických grafů (čárový, sloupcový, bodový, koláčový) dokážou Google Docs nakreslit i mapu. Pak je tu ještě spousta bizarních vizualizací z modulu Google Gadgets (budíky, pohyblivé a interaktivní grafy…). Celé to je rychlé a pokud svoje data uchováváte v Google Docs, všechno vám zabere pár kliknutí.

 

Google Chart Generator

Programátorům Google nabízí API pod názvem Google Chart Tools. Naštěstí jsou na webu služby, které službu zpřístupňují i neprogramátorům, jako je tenhle Google Chart Generator. K zadávání dat ovšem potřebujete aspoň okrajově rozumět programátorskému dialektu: třeba zadávat barvy písmeny a čísly.

 

Gapminder

V Gapminderu si, aspoň zatím, žádný graf nevytvoříte. Přesto ho musíme zmínit – jde totiž o propracovaný nástroj pro prohlížení vizualizací a svět sám o sobě. Hlavní motor téhle služby je její zakladatel: Hans Rosling, autor jedné z prvních (a dodnes nepřekonané) přednášek na téma vizualizace dat. S Gapminderem pokračuje ve svém úsilí bourat civilizační klišé a vystavět vnímání třetího světa na tvrdých datech.

 

(Visual.ly)

Před svým letošním spuštěním vyvolalo Visual.ly velká očekávání, třeba právě ohledně nástrojů pro tvorbu vizualizací. Zatím nic nepředvedlo. Ale třeba – až konečně nějaké nástroje odhalí – to bude bomba. Takže je tady, i když v závorce.

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: , ,

Přidejte komentář