Receptář vizualizací: díl první, seznámení

15.9.2011 · Návody · Počet komentářů: 1 »

Infografika je letos v módě. Proto postupně přineseme tipy na dvacet online nástrojů, které vám pomůžou zbastlit vlastní interaktivní grafiku. Začneme jednoduchými hračkami a skončíme u rafinovaných nástrojů s profi výstupy.

 

První díl věnujeme pěti hračkám, které uvedou do světa vizualizací úplné začátečníky. Z jednoduchých vstupů vytvoří působivou grafiku, nemusíte přitom umět nic extra, žádné tabulky ani psaní skriptů – všechno se dá naklikat.

V dalších dílech představíme nejrozšířenější aplikace pro tvorbu grafů a interaktivních map, na závěr nástroje pro práci se zdrojovými daty. Aktualizovaný seznam nejrůznějších aplikací visí na našem účtu v Delicious.

Wordle

Jednoduchý nástroj a příjemný úvod do světa vizualizací. Z obyčejného textu poskládá tag cloud, takže je na první pohled zřetelné jeho téma a charakter. Délka textu je téměř libovolná, do jediné infografiky tak klidně narvete celou knihu nebo archív svých facebookových updatů nebo cokoliv dalšího. Upravíte ještě barevnost, písmo, počet klíčových slov… Je to návykové, můžete si takhle hrát až do haleluja. Výsledek můžete jednoduše nasdílet kamkoliv na web.

Hotová infografika ke klikání

 

Dipity

Intuitivní hračka pro vytváření interaktivních časových os. Pověsíte na ně vlastní výběr událostí ve formě fotek, videa, odkazů… Nepotřebujete k tomu žádnou databázi, k fotkám prostě doplníte datum a je vymalováno. Všechno vypadá krásně profi.

Hotová infografika ke klikání

 

Storify

Sociální sítě jsou perfektní zdroj zpráv. Ty jsou ale roztříštěné do spousty fragmentů napříč Facebookem, Twitterem, Flickrem, YouTube… Storify z nich dokáže poskládat jeden jakžtakž přehledný příběh – podle klíčových slov nebo uživatelů dohledáte jednotlivé kousky, ty pak na pracovním stole Storify poslepujete dohromady. Na závěr jen doplníte fotku, titulek a perex, a máte před sebou plnokrevný příběh; navíc mnohem živější, než vám předhodí velká média.

Hotová infografika ke klikání

 

Paper.li

Nebo si z příběhů v sociálních sítích rovnou poskládejte vlastní online deník. Paper.li automaticky vysází z vašeho účtu na Twitteru nebo Facebooku deník. Virtuální rotačka jednou denně projede účty, které sledujete, vytahá z nich odkazy a z nich poskládá články. K těm automaticky doplní fotky a rozhází je do rubrik. Dobře funguje pro sedm světových jazyků, třeba se časem dočkáme i češtiny.

Hotová infografika ke klikání

 

Google Public Data Explorer

Samozřejmě je tu i něco od Googlu. První „vážná“ aplikace na seznamu slouží k porovnávání dat nadnárodních agentur jako OSN nebo Světová banka. Způsob práce s daty je ale strašně jednoduchý, takže se krásně hodí pro vizualizační panny. Vyberte si oblast (růst HDP, velikost národního dluhu, apod.) a srovnejte v grafu křivky různých zemí. Nebo si proti sobě postavte víc ukazatelů a prohlédněte si, jak se mění v čase. Žádný stres.

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: , ,

Komentáře

  1. Infografika je v módě nejen letos. Možné náměty i s nástroji pro pokročilé kutily http://www.visualcomplexity.com/vc/

    Jakub ·

Přidejte komentář