‘Open data startup’ VášMajetek.cz chce vydělat peníze nejen sobě, ale i státu

10.11.2011 · Česko a Slovensko · Počet komentářů: 2 »

Projekty postavené na otevřených datech nemusí být jen neziskovou a věčně prodělečnou snahou o lepší svět. Ano, většina z nich bude odkázána na milost grantů, osvícených sponzorů nebo dobrovolnou práci nadšenců, doktorandů a jiných nevolníků. Jak ale ukazuje nová služba VášMajetek.cz, která se snaží monitorovat všemožné rozprodeje státního majetku, na otevřených datech se zřejmě dá i vydělat. Máme před sebou první český open data startup?

Idea webu VášMajetek.cz je prostá. Český stát, obce nebo nejrůznější státní instituce se ročně zbavují majetku za desítky miliard korun. Informace o těchto prodejích jsou ovšem roztříštěny po internetu, mnohdy šikovně ukryty hluboko v útrobách úřadů a ví o nich jen hrstka vyvolených. K tomu přidejte podobnou džungli veřejných dražeb či exekučně zabaveného majetku a je hned jasné, že zde běžné tržní prostředí nenajdeme – asymetrie informací mezi zájemci je zjevná. Vydělávají na tom ti, kdo potřebnými informacemi disponují, tratí hlavně ten kdo prodává – tedy český stát. VášMajetek.cz se to rozhodl změnit.

Základem služby je sběr dat o prodejích ze všech možných zdrojů a jejich přehledné zveřejňování. Jak uvádí jeden ze zakladatelů a autor technického řešení Jiří Skuhrovec, aktuálně pro portál sbírají data z více než dvou stovek zdrojů. “Samozřejmě přímo strojově zpracovat z nich jde přesně nula. U čtyř velkých zdrojů máme napsaný automatický parser, zbytek je dílem mravenčí práce brigádníků,” přibližuje prinicp sběru dat Skuhrovec. “Neustále vyhledáváme nové zdroje prodejů, aukce exekučně zabaveného majteku a další příležitosti. Základní přístup k informacím o prodejích drobného majetku je zdarma, přístup do databáze prodejů automobilů a nemovitostí je potom zpoplatněn,” dodává. Tyto platby jsou jediným zdrojem příjmů, VášMajetek.cz si nebere žádnou provizi ani od uživatelů, ani od prodávajících.

Vedle vlastních zdrojů je portál otevřen všem zájemcům o zadávání prodejních nabídek. Primárně chce ale nabízet nabídky veřejné správy. Jak velké sousto si v tomto směru VášMajetek.cz ukousl však není vůbec jasné. “V tom je právě ten vtip – nikdo neví jak velký je ten celek, čili kolik majetku vlastně stát, tedy více než 5000 různých kvazi-státních organizací, institucí a úřadů, ročně rozprodá. Jestli se nám podaří obsáhnout všechny, nebo aspoň nějakou významnou většinu prodejů, se tedy nedozvíme,” přiznává Jiří Skuhrovec. To ale neznamená, že by projekt neměl ambiciozní plány na rozvoj. “Naší ambicí je během příštího roku nasbírat informace o 50 000 prodejích, což znamená obsáhnout větší obce, ministerstva a další státní instituce, soudy a další,” uvedl Skuhrovec.

VášMajetek.cz v ideálním případě přinese více peněz státu a zároveň nechá vydělat svým provozovatelům. Už za několik měsíců se tak ukáže, zda je možné nad otevřenými daty postavit ekonomicky životaschopný model. “Původní myšlenka vzešla od Davida Hlinky, což je šéf projektu. Pokud vím, inspirací byly nedávné mediální kauzy s ‘utajenými’ výprodeji na ministerstvech vnitra a obrany. Tehdy jsme si řekli že tyhle informace jsou pro veřejnost zajímavé, a že má smysl je sbírat. Navíc, možnost dělat byznys a zároveň prospět veřejným financím je sympatická motivace,” přibližuje motivy vzniku projektu Jiří Skuhrovec.

Projekty tohoto typu ukazují, jak je důležité otevřeně poskytovat data veřejné správy pro jejich použití v komerční i nekomerční sféře. Samozřejmě by bylo možné, aby podobný portál vyvinul stát nebo si na to někoho najal, je však pravděpodobnější, že poskytnutí volně dostupných dat otevřené soutěži by přineslo jejich výrazně efektivnější využití. Aktuální kauza portálu veřejných zakázek, kdy aplikace kterou si nechal zpracovat stát kolabuje a neplní svou funkci, je toho pádným důkazem. “Obě cesty jsou fajn, hlavně aby to fungovalo – tedy aby se informace od státu dostala tam kam potřebuje,” vypíchl hlavní smysl Jiří Skuhrovec. “Osobně jsem víc nakloněn té druhé cestě – není přeci důvod aby stát za drahé peníze vyvíjel sofistikované služby orientované na klienta. Nota bene náš stát, který má sklony nakupovat informatická řešení desetinásobně předražená a nepříliš funkční. U takového státu vidím přístup ‘hodit data rozumně na web, a nechat byznys vyvíjet konkurenční nadstavby’ asi jako nejlepší řešení,” dodal.

Jiří Skuhrovec, doktorand na FSV UK, je mimo jiné také členem týmu zIndex, který hodnotí české veřejné zakázky. VášMajetek je ovšem aktivitou mimo zIndex. “Propojení se zIndexem a Centrem aplikované ekonomie je hlavně skrze mne a také občasnou výměnu dat, samotný projekt VášMajetek.cz provozuje s.r.o.čko Davida Hlinky. Od začátku se na něj díváme jako na byznys, byť veřejně prospěšný. Přece jen bylo do projektu třeba ze začátku něco investovat, takovýhle server už nejde vyvíjet úplně na koleni, také brigádníky a propagaci je potřeba nějak zaplatit. Menší částku nám nedávno poskytlo i Ministerstvo pro místní rozvoj, hodně přínosný byl ale i jejich přístup při konzultacích našeho záměru,” dodal Jiří Skuhrovec na závěr. A jak je to tedy s jeho odpovědí na otázku z úvodu článku? “Jestli jsme první český open data startup? Nevím, ale zní to hezky :).”

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: , , , , ,

Komentáře

  1. Pokud je VášMajetek.cz “open data” startup, pak kde jsou ta open data? Jsou opravdu “open”?

    Jindřich Mynarz ·
  2. Rádi bychom celý projekt vedli v duchu open data. Aby veškerý obsah byl zdarma přístupný veřejnosti. Sám stát není evidentně schopen či spíše ochoten takovouto službu vyvinout, proto naše iniciativa. Ale dokud/pokud neseženeme smysluplné financování, tak nám nezbývá než přístupy zpoplatnit…

    David Hlinka ·

Přidejte komentář