Otevřená data pomáhají hlídat znečištěné ovzduší

7.11.2011 · Česko a Slovensko, Projekty · Bez komentářů »

Jak dokázat prospěšnost otevřených dat i těm, koho nezajímá transparentní správa, veřejné zakázky nebo komunální politické kauzy? Praktické využití otevřených dat pro zlepšení každodenního života je jednou z největších výzev dneška – a nová aplikace SmogAlarm se o její zdolání velmi nadějně pokouší. Dokáže totiž díky dostupným datům z měřících meteostanic podávat aktuální a důležité informace o stavu znečištění ovzduší právě v místě, kde se její uživatel nachází.

Zatím je SmogAlarm k dispozici pro telefony se systémem Android, monitoruje stav ovzduší po celém Česku a stojí za ní ostravská neziskovka Čisté nebe. “Na území České republiky se nacházejí desítky měřících stanic, které monitorují stav ovzduší. Data z těchto stanic eviduje Český hydrometeorologický ústav. Aplikace SmogAlarm umí koncentrace těchto škodlivin od ČHMÚ získat a zobrazit je. Pokud je to možné, zobrazuje se u každé měřící stanice i souhrnný index kvality. SmogAlarm rovněž dokáže pomocí mobilní sítě, Wi-Fi či GPS najít měřící stanici, která je uživateli nejblíže,” uvádí k datovému pozadí aplikace Kamila Plocková z Čistého nebe.

Je příznačné, že SmogAlarm měl premiéru zrovna ve dnech, kdy se Ostrava dusí pod smogovou peřinou. Čisté nebe se snaží bojovat nejen s těžkotonážními znečišťovateli v podobě místních průmyslových gigantů, ale také s lidskou hloupostí a ignorancí, protože velkou část znečištění vzduchu mají na svědomí nezodpovědní “paliči” nejrůznějších odpadků v kotlech rodinných domů. Spolubojovníkem je jim Český hydrometeorologický ústav, který má v Moravskoslezském kraji (a nejen tam) desítky měřících stanic. “Získání dat nebylo složité, na ČHMU byli vstřícní. Trvalo jim cca dva měsíce, než nám data zpřístupnili v podobě, jakou jsme chtěli. Nadiktovali jsme si, o jaká data máme zájem (PM10, O3, CO, SO2, NO2 a index kvality ovzduší) a poskytují nám je ve formátu XML, pod heslem. Aktualizujeme je dvakrát za hodinu,” uvádí vývojář aplikace Stanislav Ubík. Ten aplikaci naprogramoval bez nároku na honorář (aneb jak si mohou programátoři udělat skvělou a užitečnou referenci, nechcete se taky inspirovat?) a přislíbil i další účast na vývoji projektu, Čisté nebe ale uvítá i případné další zájemce o finanční podporu nebo spolupráci, jako např. grafika.

Počin Čistého nebe není samozřejmě světovou raritou. Naopak, snaha upozorňovat na aktuální situaci v ovzduší prostřednictvím moderních technologií se objevuje už několik let a využívá pro to různé přístupy. Ať už je to využití vestavěného fotoaparátu pro crowdsourcing aktuálních dat o znečištění vzduchu nebo mapová aplikace Emitter poskytující informace o kvalitě vzduchu na základě dat kanadské vlády. Obyvatelé Pekingu si dokonce mohou stáhnout podobnou aplikaci pro iPhone s daty amerického velvyslanectví.

Obecně jsou potom datasety o znečištění životního prostředí podkladem mnoha aplikací – americký Data.gov jich najde hned několik desítek. Podmínkou jsou samozřejmě dostupná data – SmogAlarm je získal po individuální dohodě s poskytovatelem, přičemž samozřejmě v ideálním případě by tato data měla být dostupná všem bez omezení, ale pro začátek je i tohle úspěch, zvlášť pokud byli na ČHMÚ vstřícní.

Nabízí se otázka, zda bude Čisté nebe tento projekt dále rozvíjet, například do podoby webové aplikace ro ty, co nemají chytré telefony. Kamila Plocková přiznává, že nad srozumitelnější prezentací dat z ČHMÚ přemýšlí ve sdružení již delší dobu. “Dostáváme ohlasy od veřejnosti, že najít na webu ČHMÚ nebo ZÚ (zdravotního ústavu) údaje o znečištění pro lokalitu, kde se člověk právě nachází, je často velmi složité. Buď se jedná o vizualizaci, která je moc obecná a nebo poměrně těžko dohledatelná (jako například zde na webu ČHMÚ v případě Moravskoslezského kraje se člověk musí dostat až na konec stránky a chvíli to i trvá než se naučí data interpretovat). V tomto případě narážíme ale jako téměř každá neziskovka na finační a kapacitní zdroje. Pokud by měl někdo zájem propojit data z těchto několika zdrojů měření a vytvořit jejich pěknou vizualizaci budeme jenom rádi,” říká Kamila Plocková.

SmogAlarm je v oblasti životního prostředí jednou z prvních českých vlaštovek a ukazuje, že zpřístupnění a otevření dat, které stát nebo v tomto případě jedna z jeho organizací v rámci své činnosti standardně pořizuje, může vést k řešení konkrétního problémy. Když už není v silách neziskovky zařídit v Ostravě ono vysněné “čisté nebe”, může aspoň pomocí otevřených dat a nových technologií upozornit, jak moc je dnes nebe “špinavé”.

SmogAlarm je možné si zdarma stáhnout na Android marketu. Pro nabídku spolupráce nebo další informace kontaktuje Kamilu Plockovou na kamila.plockova@cistenebe.cz.

Přišel vám tento článek přínosný? Přispějte na něj přes Flattr:

Tagy: , , ,

Přidejte komentář